x

سیستم مدیریت محتوا (CMS) چیست؟

سیستم مدیریت محتوا که مخفف آن CMS می‌باشد ، نرم افزاری است که به کاربران کمک می‌کند بدون نیاز به دانش فنی و تخصصی، محتوای وب سایت را ایجاد، مدیریت و اصلاح کنند. به زبان ساده‌تر، سیستم مدیریت محتوا ابزاری است که به شما کمک می‌کند وب سایت خود را بدون  نیاز به مهارت کدنویسی مدیریت نمایید. به جای ایجاد سیستم خاصی برای کنترل بخش‌های مختلف وب سایت، سیستم مدیریت محتوا تمام موارد زیربنایی اساسی را برای شما مدیریت می‌کند تا بتوانید روی قسمت‌های بیشتری از وب سایت خود تمرکز کنید. افزودن تصاویر، تغییر در صفحات وب و سایر موارد به سادگی انجام می‌شود و نیازی نیست تا مانند گذشته یک برنامه‌نویس، این تغییرات را اعمال کند.

سیستم مدیریت محتوا چگونه کار می‌کند؟

برای این‌که بتوانید از نحوۀ کار سیستم «مدیریت محتوا» اطلاعاتی کسب کنید، قصد داریم یک نمونه از رابط کاربری وردپرس را نمایش دهیم (وردپرس نمونه‌ای خوبی از سیستم مدیریت محتوا است). انجام این کار بدون استفاده از سیستم مدیریت محتوا شما را با کدهای HTML مواجه می‌سازد که لازمۀ انجام درست آن آشنایی با این زبان برنامه‌نویسی است. با یک سیستم مدیریت محتوا مانند وردپرس، محتوای خود را در محیطی می‌توانید بنویسید که کاملاً شبیه مایکروسافت ورد است.

این خیلی ساده است، نه؟!

به همین ترتیب برای بارگذاری و مدیریت رسانه می‌توانید به جای نیاز به اتصال مستقیم با وب سرور خود، در آرشیو رسانۀ وب سایت خود عکس‌های جدید بارگذاری کنید و یا این‌که از محتوای قبلی وب سایت استفاده نمایید.