x

هاست وب چیست؟

برای انتشار وب سایت به صورت آنلاین، به یک هاست وب نیاز دارید. هاست وب تمام صفحات وب سایت شما را ذخیره می‌کند و آن‌ها را در اختیار کامپیوترهای متصل به اینترنت قرار می‌دهد. برای مثال نام دامنۀ www.zij.af در واقع به یک آدرس IP پیوند خورده است و آن نیز به کامپیوتری خاص اشاره دارد. وقتی کسی نام دامنۀ شما را در قسمت آدرس مرورگر خود وارد می‌کند، موقعیت آدرس IP تشخیص داده می‌شود و وب سایت از هاست وب شما بارگیری می‌کند.

یک هاست وب می‌تواند از یک تا چند هزار کامپیوتر دارای نرم افزار میزبانی وب مانند Apache ، OS X Server یا Windows Server داشته باشد. بیشتر وب سایت‌هایی که در وب می‌بینید از طریق «هاست مشترک» قابل دسترسی هستند که یک کامپیوتر واحد است و می‌تواند میزبان چندصد وب سایت باشد. وب سایت‌های بزرگ‌تر اغلب از یک «میزبان اختصاصی» استفاده می‌کنند که یک کامپیوتر واحد است و فقط یک وب سایت را میزبانی می‌کند. سایت‌هایی که میزانِ بازدید آن‌ها بسیار زیاد است، مانند apple.com یا microsoft.com، از چندین کامپیوتر برای میزبانی یک سایت استفاده می‌کنند.

اگر می‌خواهید وب سایت خود را منتشر کنید، باید برای «سرویس میزبانی وب» ثبت نام کنید. یافتن یک میزبان وب خوب سخت نیست، زیرا تعداد آن‌ها بسیار زیاد است. فقط اطمینان حاصل کنید که میزبانِ وب انتخابی شما پشتیبانی فنی خوبی را ارایه می‌دهد. برای این منظور باید ماهانه هزینه‌ای متقبل شوید که بسته به میزان استفاده از فضای دیسک و پهنای باند سایت شما متفاوت است؛ پس بهتر است قبل از ثبت نام در یک سرویس میزبانی وب، با در نظرداشت نیازهای خود اقدام به خرید کنید.